Pergole i zadaszenia

Czym są pergole lamelowe? Co warto wiedzieć?

21 lis

Odpoczynek pod chmurką to marzenie wielu z nas… Czytanie książki w ogrodzie, sączenie porannej kawki, rozkoszowanie się promieniami słońca. Bajka!

Pergole bioklimatyczne to sposób na korzystanie z otoczenia i pogody w pełni. Chronią one również przed opadami atmosferycznymi i umożliwiają odpoczynek na świeżym powietrzu nawet podczas deszczu. A zatem, czym są pergole lamelowe? Co warto o nich wiedzieć i, czy sprawdzą się w Twoim ogrodzie? Zapraszamy do lektury!

Czym jest pergola?

Pergola to z założenia konstrukcja przeznaczona do ogrodu, która najczęściej przybiera formę zacienionej alei lub stanowi element budynku. Składa się ze słupków, na których umieszczona jest konstrukcja, która może podtrzymywać rośliny.

We współczesnej architekturze, zamiast stanowić konstrukcję, po której pną się rośliny, pergole stanowią częściej funkcję osłonową, a więc są integrowane z różnymi rodzaju pokryciami.

Czym są lamele?

Lamele kojarzą się nam bardziej z drewnianymi, ozdobnymi listewkami, które montuje się na ścianach i sufitach w celu dekoracji.

Jednak w przypadku pergoli są to aluminiowe pióra, które mogą być obracane i regulowane w zależności od potrzeb. Te aluminiowe segmenty są bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne…

zestawienie lameli drewnianych i aluminiowych

Pergole bioklimatyczne – skąd nazwa?

Pergole lamelowe inaczej nazywane są pergolami bioklimatycznymi, co jest jak najbardziej uzasadnione. To konstrukcje, które czynnie reagują na warunki otoczenia — regulują temperaturę, chronią przed promieniowaniem UV, odprowadzają wodę.

Lamele zastosowane w konstrukcji są szczelne i pozwalają na odpoczynek nawet podczas ulewnego deszczu. Lamele są ruchome, a dzięki sterowaniu ich piórami, możliwe jest elastyczne sterowanie zacienieniem i temperaturą. Zasunięcie lameli w upalny, letni dzień pozwala ochłodzić miejsce.

pergola ze szklanym dachem i widok

Lamelowe zadaszenie tarasu – czy warto?

Aranżując przydomową przestrzeń chcemy, aby wszystko ze sobą współgrało w idealnej harmonii. Niezależnie od tego, czy chcesz przyłączyć pergolę do istniejącego już budynku, czy dopiero jest on w trakcie planowania lub budowy, masz kilka możliwości wyboru zadaszeniawersję przyścienną lub wolnostojącą.

porównanie pergoli przyściennej i wolnostojącej

Lamelowa pergola to opcja, którą zdecydowanie warto rozważyć. Pozwala ona na wypoczynek na świeżym powietrzu nawet w zimie! Ruchome lamele mogą być skonfigurowane w taki sposób, że będą szczelnie chronić wnętrze tarasu przed deszczem lub śniegiem.

Pergole bioklimatyczne często posiadają również możliwość zastosowania dodatkowych osłon bocznych, które chronią przed wiatrem, a w lecie skutecznie zacieniają wnętrze.

Minimalistyczny design to kolejna z cech, na którą warto zwrócić uwagę. Prosty wygląd pergoli sprawia, że można ją dostosować niemal do każdego stylu architektonicznego. Nowoczesna aranżacja, wiejskie otoczenie, podmiejska architektura czy posesja w klasycznym, arystokratycznym stylu — możliwości jest wiele!

Warto pamiętać również o możliwości dopasowania kolorystyki. Przykładowo w naszej firmie, na życzenie klienta jesteśmy w stanie pomalować pergolę na dowolny kolor z palety RAL. Dopasowana kolorystyka to kolejny element, który pozwoli zaprojektować perfekcyjną przestrzeń wypoczynku.

podstawowa kolorystyka pergol

Niezależnie od wybranego modelu i konfiguracji, otrzymujemy wysoce estetyczną i niezwykle trwałą konstrukcję, która dzięki rozwiązaniom technicznym jest solidna i odporna na czynniki zewnętrze. Aluminium to trwały, ale również bardzo lekki materiał konstrukcyjny. Dzięki jego właściwościom, pergole można z powodzeniem montować również na wyższych kondygnacjach.

System odprowadzania wody to rozwiązanie, o którym warto wiedzieć i pamiętać. Jest on niewidoczny od zewnątrz, dzięki czemu nie zaburza estetyki konstrukcji. Pozwala on na korzystanie z zadaszenia nawet podczas ulewy. Wewnętrzne rynny zintegrowane są z konstrukcją i słupami. Pergole bioklimatyczne odporne są na deszcz, śnieg, słońce, a dzięki dodatkowym bocznym przesłonom, pozwalają się cieszyć odpoczynkiem na świeżym powietrzu przez cały rok!

W naszej ofercie posiadamy pergole bioklimatyczne zarówno w wersji wolnostojącej, jak i przyściennej. Zapoznaj się z naszą pergolą lamelową Giro. Jest ona dostępna w różnych rozmiarach i konfiguracjach.

Podsumowując — dlaczego warto wybrać pergolę lamelową?

  • możliwość montażu przyściennego, wolnostojącego lub w formie zadaszenia lamelowego pomiędzy dwoma ścianami,
  • pozwala na wypoczynek na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku,
  • ochrona przed opadami atmosferycznymi i wiatrem,
  • dowolna możliwość aranżacji,
  • wysoka możliwość konfiguracji i wybór udogodnień,
  • odporność, trwałość i wytrzymałość materiału, przy jednoczesnym zachowaniu lekkiej wagi,
  • niewidoczny system odprowadzania deszczówki.

Nowoczesna altana ogrodowa

Altana ogrodowa kojarzy nam się najczęściej z drewnianą konstrukcją, którą obrastają kwiaty lub pnącza roślinne. To piękna aranżacja ogrodu, jednak niekoniecznie dobrze współgra z ostatnimi czasy modną ideą smart house i nowoczesnym budownictwem.

Pergola aluminiowa to sposób na stworzenie wygodnej, nowoczesnej ogrodowej zabudowy, która pod względem trwałości i funkcjonalności znacznie przewyższa drewniane altany.

Jeśli marzy Ci się pergola porośnięta roślinnością, to nie ma żadnego problemu! Słupki pergoli aluminiowej z powodzeniem mogą służyć jako podstawa do rozwijania się pnączy czy bluszczy.

bluszcz porastający aluminium

Dodatkowe wyposażenie pergoli lamelowe

Nowoczesne pergole lamelowe najczęściej posiadają możliwość zamontowania dodatkowego wyposażenia. Taką możliwość oferują również nasze zadaszenia tarasu!

Jakie dodatkowe modyfikacje może posiadać pergola aluminiowa lamelowa od Moduo System?

  • dodatkowe nagłośnienie – pergole bioklimatyczne mogą zostać wyposażone w wysokiej jakości system audio, który pozwala na stworzenie niesamowitego klimatu czy to podczas relaksu, czy podczas spotkań towarzyskich.
  • malowanie na dowolny kolor z palety RAL — pozwala to na idealne skomponowanie pergoli z architekturą i wystrojem domu.
  • oświetlenie – oferujemy możliwość zamontowania oświetlenia pergoli obwodowego lub punktowego. Pozwala to stworzyć niesamowity klimat!
  • dodatkowe osłony boczne – nasze pergole mogą zostać wyposażone w dodatkowe rolety boczne, które chronią przed wiatrem, słońcem i zapewniają większą prywatność.

Ile kosztuje pergola lamelowa?

Na cenę pergoli lamelowej wpływ ma wiele czynników. Są to m.in. dodatkowe udogodnienia, rodzaj sterowania, wybrana kolorystyka, wielkość zadaszenia i ilość modułów oraz montaż.

Każdy projekt różni się od siebie i jest tworzony z indywidualnym podejściem, dlatego też należy skontaktować się z nami, aby uzyskać wycenę.

Zapraszamy do kontaktu!

Lamelowe zadaszenie tarasu Małopolska

Ten artykuł powinien pomóc znaleźć Ci odpowiedź na pytanie czym są pergole lamelowe, a tym samym rozjaśnić wątpliwości co do ewentualnego wyboru zadaszenia tarasu w nowoczesnym stylu.

Szukasz firmy, która zajmuje się kompleksowym wykonaniem i montażem pergoli? Świetnie trafiłeś! Moduo wykonuje zadaszenia tarasowe od A do Z! Nowoczesne pergole lamelowe to nasza specjalność!

Świadczenie usług wysokiej jakości pozwoliło nam na pozyskanie klientów na terenie całej Polski, głównie w takich miejscowościach jak Nawojowa, Nowy Sącz, Kraków, Katowice, Tarnów, Brzesko, Częstochowa, Gliwice, Sosnowiec.

Spis treści:
Cenimy Twoją
prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystkie” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.