Nowoczesność i minimalizm idą w parze i stanowią duet, któremu czasami trudno się oprzeć! Nie powinien nas zatem dziwić fakt, że to połączenie coraz częściej zauważalne jest również za oknem, w ogrodzie. W tym artykule poruszymy takie zagadnienia jak:
- Najważniejsze cechy ogrodu minimalistycznego.
- Zalety nowoczesnych ogrodów w duchu minimalizmu.
- Czy minimalistyczne ogrody są dla każdego?
Zapraszamy do lektury!
Nowoczesny ogród minimalistyczny – najważniejsze cechy
Na co zwracają uwagę architekci, projektując minimalistyczne ogrody w duchu nowoczesności? Oto kilka aspektów.
Uzupełnienie architektury domu
Każdy domowy ogród współistnieje z budynkiem, a oba obszary w ten lub inny sposób są ze sobą połączone. W nowoczesnych ogrodach integracja z domem jest bardzo ważna – ogród ma stanowić pewnego rodzaju „przedłużenie” i rozszerzenie miejsca, w którym żyjemy…
Jak zatem osiągnąć jedność domu i ogrodu?
Najprostszym sposobem jest dosłowne połączenie budynku i ogrodu przez taras ogrodowy i prowadzące na niego drzwi. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia łatwe przemieszczanie się między przestrzeniami. Pamiętajmy, że wygoda i funkcjonalność to jedne z najważniejszych cech minimalizmu, właśnie dlatego rozwiązania umożliwiające szybkie poruszanie się na domowym terytorium to podstawa!
Kolejnymi udogodnieniami wartymi rozważenia są zadaszenia tarasu, a dokładniej pergole tarasowe, które są elementem bardzo mile widzianym w nowoczesnych, funkcjonalnych ogrodach. Mogą być one montowane zarówno przy ścianie, jak i w wersji wolnostojącej.
Funkcjonalne zadaszenie tarasowe to gratka dla osób, które uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Pergole pozwalają na niemal dowolną aranżację przestrzeni w ogrodzie. To innowacyjne konstrukcje, które mogą zostać wyposażone w rozsuwane dachy, panele fotowoltaiczne, oświetlenie, czy system audio.
Oszczędność formy nowoczesnego ogrodu
Spójność ze stylem budynku to nie wszystko. Minimalistyczny ogród musi realizować założenia stylu minimalistycznego. Oszczędność formy, prostota i elegancja to podstawa nowoczesnego projektowania w duchu minimalizmu.
Gęste, dzikie pnącza, kwieciste rabaty, obsiane skalniaki to elementy, których nie znajdziemy w nowoczesnych ogrodach. Projektanci stawiają raczej na subtelne, geometryczne i uporządkowane elementy, które nie będą zagracać przestrzeni w zasięgu wzroku. Ma być schludnie, czysto i funkcjonalnie.
Meble do nowoczesnego ogrodu
Ogród to miejsce, w którym spędza się czas i odpoczywa. Dla niektórych wypoczynek na świeżym powietrzu jest niezwykle istoty, dlatego warto zadbać o to, aby był on jak najbardziej efektywny.
Oczywiście w przypadku mebli również stawiamy na prostotę i oszczędność formy. Fantazyjne konstrukcje, ażurowe krzesła, czy mizernie plecione leżaki nie spełniają założeń projektu minimalistycznego ogrodu. Warto postawić na proste meble drewniane lub aluminiowe konstrukcje obite miękkim materiałem. Mile widziane jest również szkło, które może zostać wykorzystane np. przy stolikach, stoliczkach, czy ławach. Minimalizm idzie w parze z geometrycznymi kształtami, które również mogą zostać z łatwością zaimplementowane w ogrodzie – w samym planie ułożenia roślin, chodnikach, pergoli, rabatach, sadzawce, meblach i w wielu innych elementach. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Rośliny do nowoczesnego ogrodu
Roślinność w nowoczesnym ogrodzie powinna być przystosowana do funkcjonowania w betonowych, kamiennych i żwirowych przestrzeniach. Wykorzystuje się rośliny łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji oraz takie, które utrzymane są w podobnej kolorystyce i tonacji – misz masz kolorów, wielkości i kształtów nie jest mile widziany.
W nowoczesnych ogrodach minimalistycznych sprawdzą się m.in.:
- rośliny egzotyczne – juka, różanecznik, bambus, rojnik,
- drzewa liściaste – klony, brzozy,
- drzewa iglaste – żywotniki, świerki, cisy,
- solitery i krzewy – hortensje, magnolie, róże, perukowce,
- trawy ozdobne – miskanty, trzcinniki, rozplenice,
- byliny – lawenda, barwinek pospolity, rozchodniki.
Kompozycja ogrodu minimalistycznego podkreśli piękno roślin i je wyeksponuje. Mimo tego, że roślinność w takim ogrodzie nie jest zbyt obfita i rzucająca się w oczy, to dzięki umiejętnemu rozplanowaniu ogrodu staje się ona bardzo ważnym elementem spójnej całości.
Wykorzystane materiały
Materiały, podobnie jak meble i inne elementy wyposażenia mają być stonowane i neutralne. Inwestorzy i projektanci najczęściej stawiają na surowy beton, kamień, szkło, tworzywa sztuczne, stal, drewno. Często stosuje się również subtelne oświetlenie, które pomaga wyeksponować poszczególne elementy.
Podczas tworzenia nowoczesnych ogrodów dużą rolę odgrywa również woda. Często tworzone są proste, geometryczne oczka wodne i kanały, które okalają roślinność i beton lub ściany ze spływającą wodą.
Zalety minimalistycznego ogrodu
- Zorganizowana przestrzeń – to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią harmonię i uporządkowane miejsca. Przestrzeń zaaranżowana minimalistycznie uspokaja i koi nerwy.
- Ekonomiczność – mała ilość roślin, niezbędne meble i dodatki wystarczą, aby całość dobrze się prezentowała.
- Oszczędność czasu – rośliny są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają dużego nakładu pracy oraz nie gubią dużej ilości liści. W takich ogrodach nie znajdziemy również ogromnych połaci trawnika do koszenia.
- Podkreślenie architektury domu – zielony, minimalistyczny ogród doskonale podkreśli elewację nowoczesnego budynku.
Czy minimalistyczny ogród to opcja dla każdego?
Zdecydowanie NIE. Sprawa wygląda tutaj podobnie jak w przypadku minimalistycznych wnętrz. Jeśli lubisz ciepłe, przytulne, rodzinne przestrzenie wypełnione dużą ilością detali i przedmiotów, to minimalizm nie jest dla Ciebie.
Nowoczesny ogród nie sprawdzi się w przypadku osób, dla których prace ziemne i ogrodowe są relaksujące. Założeniem ogrodu minimalistycznego jest ograniczenie czasu pielęgnacji roślin do minimum.
Warto pamiętać również o tym, że ogród wypełniony betonem, kamieniem i metalowymi konstrukcjami nie jest zbyt przyjaznym miejscem dla dzieci, ale też dla zwierząt. Huśtawki, piaskownice i place zabaw to elementy, które trudno połączyć z minimalizmem.
Aby przydomowy, nowoczesny ogród prezentował się tak, jak na wymarzonych projektach należy zadbać o to, aby wszystko było przemyślane i idealnie wykończone. Nie ma tutaj miejsca na losowość.